مجموعه فرهنگی امام صادق (ع) نهادیست مردمی. این مجموعه در سال ۱۳۶۴ شمسی، با ارشادات و راهنمایی های استاد علامه محمدرضا حکیمی و با اشراف و سرپرستی حجت‌الاسلام سید علی محمد حیدری، و با کوشش تنی چند از روحانیون ،پزشکان و پیشه وران تاسیس گردید. نهاد فوق مشتمل بر واحد های متعدّد فرهنگی، اجتماعی، کتابخانه، […]

انتشار چکیده کتاب دانش مسلمین

نویسنده: ن-الف
ارسال شده در تاریخ ۶ مرداد ۱۳۹۱

مولف: به کوشش و مقدمه: حسین انصاری، چکیده نویس: حمید هاتفی

 در آستانه ماه مبارک رمضان پنجمین کتاب از مجموعه کتاب امروز از چاپ خارج شد. این کتاب برای فهم عمق دانش مسلمین و آشنایی با دستاوردهای آنان مفید و بایسته است در این کتاب طی دوازده فصل درباره زمینه های متنوع فرهنگ مسلمین و گستره اطلاعات گوناگون آن مطالبی بیان شده است. این فصول عبارتند از:

فصل اول: تفکر نو

فصل دوم: از ترکستان تا اسپانیا

فصل سوم: اصالت فرهنگ

فصل چهارم: فرا گرفتن دانش مسلمین

فصل پنجم: اعترافات

 فصل ششم: ابتکارهای مسلمین

فصل هفتم: ادبیات اسلام

فصل هشتم: شعر و هنر اسلامی

فصل نهم: معارف عقلی

فصل دهم: فقه، حقوق

فصل یازدهم: حکمت عملی، اخلاق

فصل دوازدهم: نظام علمی

حجت الاسلام انصاری تدوین گر این مجموعه در مقدمه کتاب یاد آوری می کند که:از زیبایی‌هاى کتاب «دانش مسلمین» که اکنون گزیده‌ای از آن پیش روی شماست، پاک بودن کتاب از همان دو آفت بزرگ است. کارى بزرگ از نویسنده‌اى متتبّع که جز بر اسناد مطمئن تکیه نمی‌کند. نویسنده‌اى که خود متفکرى جامعه شناس و نظریه پردازى اجتماعى است و دردهاى جامعه و نسل‌هاى تازه را به خوبی می شناسد. چنین کتاب‌هایی می‌تواند درد خود کم بینی‌ها را درمان کند و روح خودباورى را در آنان زنده نماید، بی آن که مردمش را گرفتار خودبزرگ بینی کرده باشد، یا به غرورهاى کاذب و گزارش‌های بی پایه تاریخى سرگرم سازد. در این کتاب جایگاه علم و ارزش آن در نظر مسلمانان به خوبی نمایانده شده است در این نوشتار به روشنی به عمق و گسترش فرهنگ اسلام و فرهنگبانان حقیقی و وارسته پی خواهیم برد. بخشی از آگاهی هایی که در دانش مسلمین بدان پرداخته شده را می توان این گوته طرح کرد:

ـ آیا خوانندگانی که هنوز این کتاب را نخوانده اند ـ به ویژه جوانان مسلمان ـ می دانند که هزار سال پیش؛ ـ شمار کتاب‌های کتابخانه عمومی ری به ۱۰ هزار جلد می‌رسیده است؟ ـ یا این که کتابخانه بصره به طالبان علم که در آنجا مطالعه می‌کردند حقوق و کمک هزینه می‌داده است؟ ـ یا این که در شهر بغداد بیش از یکصد کتابفروشی وجود داشته است؟ ـ یا این که به هنگام حمله مغولان به بغداد، آن شهر حدود چهل کتابخانه عمومی داشته است؟ ـ یا بزرگانی چون «صاحب بن عَبّاد»، عالم و وزیر شیعی، به قدر کتابخانه‌های اروپا کتاب داشته‌اند؟ ـ آیا خوانندگان می‌دانند که در آن زمان هیچ‌کس جرأت نداشت مال فراوان داشته باشد مگر آنکه با مال خود ادبیات و هنر را کمک کند؟ ـ یا این که مسلمین بودند که اصول رسم بر سطح کره را شناختند؟ ـ یا این که با آمیزش جبر و هندسه، اصول هندسه تحلیلی دکارت را به وجود آوردند؟ ـ یا این که توسط آنان در قرن دهم میلادی معادله سرعت کشف شد؟ ـ یا این که مسلمین آغازگر علم جبر و دانش مثلّثات و وضع و کاربرد علامت صفر و نیز بسط ریاضیات و نقشه جهان بوده‌اند؟

اطلاعات کتابشناسی:

مجموعه کتاب امروز ۵
چکیده کتاب: دانش مسلمین
تألیف: علامه محمد رضا حکیمی
مقدمه و نظارت: حسین انصاری
چکیده نویس: حمید هاتفی
بازبینی: علی انصاری
ویراستار: سمیه ترکاشوند
طرح جلد: وحید عباسی
آماده سازی برای چاپ:
نرگس انصاری

تهیه شده در:
گروه پژوهش
مجموعه فرهنگی امام صادق(ع) میبد

مراکز پخش:
میبد، میدان هلال احمر مجموعه فرهنگی امام صادق(ع) تلفن: ۱-۷۷۵۲۷۰۰-۰۳۵۲

قم، انتهای خیابان صفائیه، بعد از کوچه شماره ۳۹، پلاک ۷۵۹، طبقه دوم، فروشگاه دلیل ما، تلفن ۷۷۳۷۰۱۱-۷۷۳۷۰۰۱

تهران:خیابان انقلاب ،فخر رازی،پلاک ۶۱،فروشگاه دلیل ما، تلفن:۶۶۴۶۴۱۴۱ ـ ۰۲۱

مشهد، چها راه شهداء، ضلع شمالی باغ نادری، کوچه شهید خوراکیان، مجتمع تجاری گنچینه کتاب، طبقه اول، فروشگاه دلیل ما، تلفن ۵-۲۲۳۷۱۱۳

Print Friendly

۳ نظر برای این مطلب

  1. بعد از ۲ ماه انتظار . انشاالله خسته نباشید
    اجرکم عندالله

  2. چه سایت خوبی است انشاالله موفق باشید

  3. سلام و ممنونم که این اثر باارزش را انتشار دادید. به امید روزی که دانش امروزی مسلمین بحدى برسه که بشه براش کتاب نوشت.

یک نظر بگذارید