مجموعه فرهنگی امام صادق (ع) نهادیست مردمی. این مجموعه در سال ۱۳۶۴ شمسی، با ارشادات و راهنمایی های استاد علامه محمدرضا حکیمی و با اشراف و سرپرستی حجت‌الاسلام سید علی محمد حیدری، و با کوشش تنی چند از روحانیون ،پزشکان و پیشه وران تاسیس گردید. نهاد فوق مشتمل بر واحد های متعدّد فرهنگی، اجتماعی، کتابخانه، […]

انتشار چکیده کتاب حماسه غدیر

ارسال شده در تاریخ ۱۸ آبان ۱۳۹۰

مولف: نوشته: استاد محمدرضا حکیمی، به کوشش و مقدمه: حسین انصاری، چکیده نویسان: ابوالقاسم آقایی و اعظم کریمی

چهارمین شماره از مجموعه “کتاب امروز” به چاپ رسید. به منظور تدوین چکیده هایی مناسب از کتاب های مفید و تأثیر گذار باز هم مجموعه فرهنگی امام صادق (ع) به مدد الهی موفق گردید تا چکیده اثری دیگر را به خوانندگان تقدیم کند.

کتاب حماسه غدیر نوشته ی استاد حکیمی در ۳۵۲ صفحه در قطع رقعی کتاب مفید و پر بار در گزارش کتاب الغدیر و نویسنده آن به شمار می رود. این کتاب تحقیقی در مورد آثار اعتقادی و اجتماعی واقعه غدیر در طول تاریخ است. نویسنده در این کتاب خوانندگان را بدین سمت سوق می دهد که غدیر و پذیرش ولایت علی (ع) راهی است که مسلمانان باید بدان بپیوندند تا اسلام پایدار بماند. او با معرفی کتاب هایی در این زمینه و ارائه مطالبی در ایجاد گرایش همه جانبه به سوی غدیر مطالب مفصلی درباره کتاب الغدیر علامه امینی دارد که در آن به روش کار او، زحمات بی دریغش، سفرها، نگرش ها و نتایج ثمره بیش از سی ساله او می پردازد.

شاید حجم بزرگ این کتاب برخی از خوانندگان کم مطالعه را از محتوای عمیق و سازنده ی آن محروم می کرد. اکنون با تلاش گروه پژوهش در این مجموعه فرهنگی چکیده این کتاب سازنده در ۱۲۰ صفحه آن هم در قطع پالتویی در اختیار خوانندگان قرار می گیرد. هدیه ی این کتاب به جوانان، گامی خدا پسندانه در راه افزایش آگاهی آنان به دانش های مفید در زمینه غدیر و جایگاه آن در اندیشه اسلامی خواهد بود. در مقدمه کتاب چنین آمده  است:

مهم‌ترین اثر علامه امینی(ره)، «الغدیر» او است. اثری که علامه، نام آوری خود را نیز مدیون همان است. علامه در این کتاب به بررسی و اثبات «غدیر» در تاریخ و ادبیات و حدیث می‌پردازد و به کمک منابع فراوان و پژوهش‌های بی‌پایان و استدلال‌های قوی، به خوبی از عهده انجام این کار برمی‌آید. علامه به هنگام تألیف این کتاب، از ارزش کنونی و عصری چنین اثباتی واقف و آگاه است. او به خوبی می‌داند که غدیر، نقطه فصل و سرآغاز فلسفه سیاسی امامت در اندیشه شیعی به حساب می‌آید. به همین جهت نیز برای اثبات آن، سرمایه‌گذاری می‌کند و یک عمر تلاش را در این مسیر به کار می‌گیرد.

حماسه غدیر در حجم، محتوا و قلم، هر سه بزرگ بود. حدود ۶۰۰ صفحه کتاب در معرفی یک نویسنده و کتابش. کتاب در دو بخش کلی سامان داده شده بود. بخش اول مدخل نام داشت و بخش دوم کتاب، شامل گردانیده‌ها و نوشته‌ها و سروده‌ها می شد؛ تقدیر نامه‌های نویسندگان و متفکران و ناقدان و صاحب نظران از مذاهب مختلف. در بخش نوشته‌ها، ۲۴ مقاله و گفتار کوتاه و بلند در ارزیابی کار الغدیر آمده است. در بخش سروده‌ها نیز مؤلف با کاروان شاعران در پاسداشت الغدیر همراه می شود. در تدوین این بخش از کتاب، جمعی از نویسندگان از جمله: احمد آرام، نعمت آزرم، عبد المحمد آیتی، مهدی اخوان ثالث، علامه جعفری، دکتر زرین کوب، شفیعی کدکنی، دکتر شهیدی، حمید عنایت، مرتضی مطهری و… همکاری داشته‌اند. در چاپ‌های بعد، بخش مدخل، بارها به صورت جداگانه با همان عنوان حماسه غدیر چاپ گردید. باری، این اثر، سومین بخش از فعالیت‌های استاد حکیمی در زمینه اطلاع رسانی در باره اثر بزرگ الغدیر بود که چکیده حاضر، از همین متن فراهم شده است. هم چنان که از بخش دوم نیز، گزیده‌ای با عنوان نگاهی به دریا از دور به چاپ رسیده و عرضه شده است که در مقدمه آن، چنین آمده است: «شاید بشود ایشان (حکیمی) را، نخستین شناساننده کتاب الغدیر و علامه امینی در قلمرو زبان فارسی به شمار آورد.».

مجموعه کتاب امروز ۴

چکیده کتاب: حماسه غدیر

تألیف: علامه محمد رضا حکیمی

مقدمه و نظارت: حسین انصاری

چکیده نویسان:  سید ابوالقاسم آقایی- اعظم کریمی

بازبینی: علی انصاری/ ویراستار: سمیه ترکاشوند

طرح جلد: وحید عباسی

آماده سازی برای چاپ: نرگس انصاری

تهیه شده در: گروه پژوهش مجموعه فرهنگی امام صادق(ع) میبد

میبد، میدان هلال احمر مجموعه فرهنگی امام صادق(ع) تلفن: ۱-۷۷۵۲۷۰۰-۰۳۵۲

قم، انتهای خیابان صفائیه، بعد از کوچه شماره ۳۹، پلاک ۷۵۹، طبقه دوم، فروشگاه دلیل ما، تلفن ۷۷۳۷۰۱۱-۷۷۳۷۰۰۱

تهران:خیابان انقلاب ،فخر رازی،پلاک ۶۱،فروشگاه دلیل ما، تلفن:۶۶۴۶۴۱۴۱ ـ ۰۲۱

مشهد، چها راه شهداء، ضلع شمالی باغ نادری، کوچه شهید خوراکیان، مجتمع تجاری گنچینه کتاب، طبقه اول، فروشگاه دلیل ما، تلفن ۵-۲۲۳۷۱۱۳

Print Friendly

یک نظر برای این مطلب

  1. بسیار چکیده مفیدی و مختصری بود

یک نظر بگذارید